פרק מהספר "פראית" על חיבור למחזוריות שלנו ותחבושות רב פעמיות

 

הפרק מהספר "פראית" על חיבור למחזוריות שלנו ותחבושות רב פעמיות.
מפורסם באישור המחברת

הירח בתוכך

 שלום יקרה, כמה נפלא שאזרת אומץ והסכמת לשאול שאלות, להתחיל לערער ולתהות בקשר לאמיתות ובעיקר שהתחלת לייחל לקשר בריא עם האישה הפראית שבך. אין ספק שהצעד הראשון הוא הקשה ביותר, הוא מאחורייך. אני מברכת אותך. בפרק זה נדון על הנושא שהכי לא נהוג לדבר עליו בפתיחות והוא המחזוריות שלנו. שימי לב, נושא פרק זה אינו הווסת שלנו או היגיינה נשית (מושג כל כך מעוות ומיותר) אלא המחזוריות שמתרחשת בכל עת בתוך הגוף שלנו, מחזוריות שלמה.

עבור נשים רבות, המחזור החודשי הנשי מסתכם בדימום מעיק ומציק שניתן לפתרון על ידי החדרת טמפון או תחבושת ולמעשה מחקרים רבים הראו כי מספר גבוה של נשים היו מוותרות על המחזור אילו היו יכולות. בפרק זה נדון במחזוריות שלנו בצורה שונה לחלוטין מהמקובל, היי סקרנית ובואי נתחיל בחקר הנשיות שלנו. 


מבוא

אני מזמינה אותך להתבונן בטבע ובבריאה, מחזוריות כמערכת שלמה נמצאת מסביבנו: שאיפה ונשימה, מחזור הלבנה, מעגלי החיים והמוות והחיים ועוד אינסוף דוגמאות. מחזור נחשב לשלם כשהוא עובר דרך כל התחנות בדרך, כאשר כל תחנה היא חשובה בפני עצמה ובעלת תפקיד מסוים ותרומה למעגליות השלמה. ישנו עיקרון בסיסי שפועל על כולנו וברגע שאנחנו כבני האדם נבין אותו אני בטוחה שהעולם ישתנה לטובה, עיקרון זה קשור במידה רבה אלינו כנשים ולבריאות ההורמונלית שלנו. רעיון מרכזי של עיקרון זה הינו כי האדם הוא הטבע והטבע הוא האדם, במובנים רבים אין אנו יכולות לחיות ולהתקיים במנותק מהטבע. הגוף שלנו היא חלק מהטבע, מחזור הפוריות שלנו מקביל לשלבי מחזור הירח המתרחש במשך כחודש ימים. 

מאז שחר ההיסטוריה אנחנו מחוברות לירח ולאנרגיה שלו באופן העמוק ביותר. לצערנו בעידן המודרני בו אנו חיים במנותק מהטבע והידע העתיק והקדום הזה דעך וכמעט נעלם לחלוטין, אך אל דאגה- שבי כעת בנוח ואספר לך על הקשר המיוחד ביותר שיש לנו כנשים ללבנה. 

מקור המילה ווסת באנגלית (Menstruation) הוא מהמילה היוונית MENSES שפירושה שינוי הירח, כבר מהמשמעות המילולית של המילה ניכר הקשר שלנו ללבנה. ישנו מספר לא מבוטל של תרבויות שונות שדנו והתייחסו לחיבור המקודש בין הלבנה אלינו כנשים דרך המחזוריות שלנו. בעבר כאשר נשים היו מסונכרנות עם הטבע וזמני השקיעה והזריחה, חיו קרוב לאדמה וחשו אותה, הן היו מקבלות ווסת באותו הזמן (בדרך כלל במולד הירח) והולכות יחדיו לשהות באוהל האדום לאורך כל תקופת הווסת. זהו היה מרחב נשי מקודש שלגברים נאסרה הכניסה אליו, שם הן היו שרות שירי הלל לנשיות המקודשת ומזינות אחת את השנייה. 

בסוף תקופת הווסת כאשר הן היו שבות לבעליהן ולילדיהן הן זכו לכבוד ולמעמד של נביאות. רבים ייחסו בעבר לתקופת הווסת ולמחזוריות האישה כוח מקודש של בריאה ולדם עצמו ביטוי לקדושה ולכוח החיים, לכן כאשר הנשים היו שבות הן זכו למעמד של נביאות שיכלו לחזות את העתיד ומה יעלה בדבר גורל שבטן. 

מספר רב של תרבויות מתייחסות ללבנה כישות נשית מקודשת, ראייה לכך היא שגם כיום ואפילו ביהדות נוהגים לכבד את הלבנה ולברך את מולד הירח החדש בכל ראש חודש כחג של התחדשות ולידה מחדש. ניתן לטעות ולחשוב כי החגיגה היא לידת הירח מחדש כאשר מוקד החגיגה האמיתי הוא השלמת מחזור הלבנה כישות נשית. מעניין לחשוב כי חג זה ביהדות הוא חג של נשים בו נהוג להתאסף יחד, להפחית מלאכה, לבצע את טקס הפרשת החלה ולכוון בקשות ותחינות עבור הבית הפרטי ועבור עם ישראל בכללותו. כפי שנכתב בתלמוד הארץ ישראלי (מסכת תענית, פרק א'):

"לפי שבכל חודש אשה מתחדשת וטובלת לבעלה, ומתאוה להיות חביבה עליו כאילו היתה חדשה, כמו הלבנה שמתחדשת ומתאווין לראותה, לכך הוי ראש חודש יום טוב של נשים"

אופן הבנת הפסוק נתון כמובן בעיני המתבונן אך האופן בו אני בוחרת לפרש אותו הוא שכמו שהלבנה מתחדשת וחווה תהליך מחזורי שלם במהלך החודש כך גם האישה. במהלך החודש הירח משתנה באופן צורני אך גם באופן אנרגטי מהותי, בדיוק כמו גופה של האישה. 

הגוף שלנו מלאה בקסם ובמסתורין ובה טמון כוח הבריאה, הדימום החודשי אינו מביא עימו אנרגיה של מוות אלא אנרגיה של היווצרות חיים חדשים. הבנת המשמעות האנרגטית של כל שלב במחזוריות שלנו ובמחזוריותה של הלבנה וחיבור אליה עשויה להביא אותנו כנשים לחיות בהרמוניה מלאה עם הטבע הנשי שאנו חוששות ממנו לעיתים קרובות ועם הבריאה כולה.
 

שלבי מופע הלבנה ומשמעותם האנרגטית

כעת נדון בשלבי המחזוריות שלנו כנשים, באופן שונה מהותית מהדרך בה מוסבר לנערות בבתי הספר, נקשר כל שלב למחזוריותה של הלבנה ונפיק מכל שלב תועלת אנרגטית הניתנת ליישום. 

מופע הלבנה נפרש לאורך תקופה של כחודש ימים (בערך 28 ימים) בדיוק כמו המחזוריות הנשית שלנו. כל שלב במופעה של הלבנה שונה מהאחרים ומאופיין באנרגיה מסוימת הקשורה למחזוריות הנשית שלנו. ידיעת השפעת כל שלב עלינו כנשים מאפשרת לנו לרתום את האנרגיה הזמינה לנו בכל שלב לטובתנו ולזרום עם כיוון הטבע.

ישנם שלבים המתאימים ליצירת פרויקטים חדשים ולעשייה מרובה וישנם זמנים שמתאימים יותר להתכנסות פנימה ולהאטת הקצב. התכחשות לטבע הנשי ולמחזוריות המעגלית שלנו מתוך הרצון "להמשיך כרגיל" היא אחד מהשקרים הגדולים ביותר של מציאות חיינו. שקר זה מועבר אלינו דרך שגרה עמוסה וצפופה, ציפיות להתנהגות "נורמלית", פרסומות עם מסרים מעוותים כמו "תראי לאמא טבע מה זה" וכדומה. 

לימוד שלבים אלו והאנרגיות השונות שהם חובים בתוכם עשוי לסייע לנו לחיות בהרמוניה עם הבריאה והטבע הנשי-טבעי שלנו ובעיקר לחיות חיים בריאים ומאוזנים יותר. נתמקד בארבעה מצבים ובאנרגיה שהם מזמנים לחיינו עימם.  

שלב מולד הלבנה (ווסת- דימום): זהו השלב בו הלבנה נולדת מחדש ושלב זה מקביל לשלב תחילת המחזור החודשי המתרחש החל מקבלת הדימום. מבחינה אנרגטית, אנו נוטות בימים אלו לחוש שמשהו מבקש להשתחרר מאיתנו ולצאת החוצה. שחרורו עשוי לגרום לנו להרגיש תחושת הקלה או לחילופין תחושת ריקנות, עייפות או כבדות. לא משנה מהן התחושות שאת חשה בשלב זה, חבקי אותן ותהיי רכה עם עצמך. 

זהו שלב של התכנסות פנימית- דם זורם מתוכך, ממעמקי רחמך אל אוויר העולם ובדיוק באותו האופן חשבי מה מבקש ממך לצאת החוצה, היי קשובה לאינטואיציה שלך. שאלי את עצמך עם המון אהבה מה את רוצה לשחרר ובמה אין לך יותר צורך. אלו ימים המזמינים אותנו הנשים לבצע התבוננות פנימית עמוקה שכוללת שחרור דפוסים, צרכים, רצונות והרגלים שאינם משרתים אותנו. הדם הינו ביטוי קדוש למערכת הבריאה ששוכנת בתוכך, ברחמך, התחברי אליה ולאנרגיה הזמינה לך כאישה בזמן זה ושני את מציאות חייך באופן שאת רוצה. 

התחילי לנקות לקראת התחדשות וזכרי כי ימים אלו מזכירים לנו שאנחנו היוצרות הכל יכולות של מציאות חיינו, חשבי וממש תחושי בכל חושייך במציאות שאת רוצה לזמן לחייך ושחררי את כל מה שלא משרת אותך ביצירתה תוך התמקדות בחזון שלך.  כמובן שהחזון האישי שלך יכול להיות בתחום ספציפי או בכמה תחומים, מה שמרגיש לך נכון, הרעיון הוא להתחבר לאנרגיה הזו בכל מחזור מחדש. 

שלב מילוי הלבנה: שלב זה מתחיל בסיום הדימום ונמשך עד לתחילת הביוץ. בשלב זה מינון האסטרוגן נמצא בשיאו ואנו מחוברות לאנרגיית החיים והיצירה וכמו כן גם החשק המיני שלנו גובר. זהו זמן מתאים לקידום ויצירת פרויקטים, קיום פגישות חשובות, עשייה, יצירתיות וחיבור לאנרגיית החיים. 

אני מזמינה אותך לחשוב על החזון שלך, על המציאות שאת רוצה ליצור בחייך בה התמקדת בשלב מולד הירח (שלב הווסת) וחשבי מה את יכולה לעשות כדי לקדם את יצירתה, התמקדי בצעד אחד קטן שאת כן יכולה, התקדמי לעבר החזון שלך ותתחילי ליצור. כמובן שאם את יכולה לבצע מספר צעדים או צעדים גדולים זה מבורך, העיקר הוא להתקדם לעבר מה שאת חולמת ומייחלת לעצמך. 

שלב הירח המלא: שלב זה מקביל לשלב הביוץ. בשלב זה הלבנה מלאה ונמצאת בשיאה וכך גם אנחנו. בזמן זה אנו פוריות, עוצמתיות, ממגנטות, רגועות מתמיד ופתוחות לקבל אהבה מאחרים. זהו למעשה הבשלה של השלב הקודם. זמן זה מזמין אותנו לבצע צעד (לפחות אחד) מהצעדים שחשבנו עליהם בשלב הקודם לעבר הגשמת המציאות המיוחלת לנו בתחום שבחרנו להתמקד במחזור הנוכחי. בשלב זה אנו לא רק "מתכננות מסלול" אלא מבצעות. 

שלב לבנה מתרוקנת- באפלה: בשלב זה הגוף שלנו מתכונן לקראת מחזור חדש, זוהי תקופת המתנה. הגוף שלנו מפרישה פרוגסטרון שמוביל אותנו להתכנסות פנימה והתרכזות בעצמנו. בשלב זה נערוך חשבון נפש עמוק ובדרך כלל נהיה רגישות יותר. חשוב מאוד לשים לב מה עולה בנו בשלב זה- ממה אנחנו נפגעות, ממה אנחנו לחוצות, ממה אנחנו לא מרוצות ולחשוב מה הצורך שעומד מאחורי אותן הרגשות. בשלבים הבאים במחזור נוכל לשחרר במידת הצורך את מה שלא רצוי ולברוא מחדש. היי סלחנית עם עצמך בשלב זה וקחי בחשבון שמצב הרוח והאנרגיות נמצאים בשקיעה בדרך להתחדשות ולידה מחדש. 

נשים רבות שאינן מקבלות את המאפיינים האנרגטיים של שלב זה ומנסות "להמשיך כרגיל" בשגרה עמוסה, צפופה ולחוצה בדרך כלל יהיו עצבניות, מתוסכלות ורגישות כלפי חוץ. נשים אלו יתאפיינו במה שנקרא תסמינים קדם- ווסתים (PMS) והחברה וגם סביבתן הקרובה יאמרו "שהן צריכות לקבל". 


חיבור לטבע הנשי ולמחזוריות הלבנה בימנו

כאמור, מחזוריות האישה מקבילה למחזוריות הלבנה. כאשר מחזורים אלו פועלים בהתאמה אין סבל, לא נפשי, לא מנטאלי, לא פיזי, לא לפני קבלת הווסת ולא במהלך הווסת. כיום ישנה עלייה ניכרת בתלונות נשים בכל הקשור לכאבים שונים סביב הווסת ובעיות הורמונליות שונות ומגוונות. לדעתי עלייה זו היא תוצאה ישירה מהניתוק שלנו מהמחזוריות הנשית הטבעית שלנו. נשים שמחוברות לרחמן ולמחזוריות הנשית המעגלית שלהן מדווחות כי הן חשות מסונכרנות עם ומושפעות ממחזוריות הלבנה, בין היתר חוות פחות כאבים. 

חשוב לי לספר לכן באופן אישי שסבלתי מכאבי תופת לפני קבלת הווסת ובזמן הווסת ושהרופאים חשדו שיש לי אנדרומיטריוזיס. הופניתי ליטול גלולות אבל הכאב לא פחת ורק כאשר התחלתי להתחבר למחזוריות שלי כאישה, למחזוריות הטבע (כפי שאפרט בהמשך) הכאבים פחתו משמעותית וכל זה בזכות חיבור לטבע הנשי שלי. במידה ואת סובלת מכאבים סביב הווסת, אני מזמינה אותך לבחון את החיבור שלך למחזוריות הנשית ולנסות להעצימו.

אין ספק שחיבור זה הינו מבורך אך נשאלת השאלה כיצד אנחנו כנשים יכולות להתחבר לזמנים האנרגטיים הקסומים האלה כאשר אנחנו נמצאות וחיות בשגרה שאינה עוצרת לרגע, עמוסה, צפופה ומלאת תפקידים. לצערי הרב, אין אנו יכולות להיות מחוברות לטבע באותה מידה בה היינו מחוברות בעבר שחיינו קרוב לאדמה ונשמנו את מחזוריותו של הטבע. נגזר עלינו (לטוב ולרע) לחיות בעידן מודרני, משתנה ומהיר. השאלה החשובה שנשאלת היא כיצד אנחנו כנשים יכולות לשלב בשגרה הבלתי פוסקת שלנו חיבור לטבע הנשי שלנו. ובכן, אני יכולה להציע מספר הצעות שעובדות עבורי בתקווה שהן יוכלו להטיב גם עימכן. 

תשומת לב והתכווננות לזמני הזריחה והשקיעה- בעבר יומנו היה מתחיל עם זריחת החמה ומסתיים עם שקיעתה והופעת הלבנה. המצאת החשמל הובילה בעיקר לכך שמשך היום שלנו התארך ונהפך לבלתי תלוי ומנותק מזמני הזריחה ושקיעה. כתוצאה מאפשרות זו, רובנו יוצאות השכם בבוקר לעבודה ועובדות עד מאוחר וחוזרות לביתנו ולמשפחותינו זמן רב לאחר השקיעה. שגרה זו נכון להיום היא חלק בלתי נפרד מאיתנו אך יש לה השפעות רבות על המערכת ההורמונלית שלנו. 

כחלק מאורח החיים הפעלתני והעמוס שלנו, אנחנו מרבות להשתמש במסכים הפולטים אור כחול גם בשעות מאוחרות (לאחר השקיעה). הגוף שלנו רגילה להיות מסונכרנת עם הטבע ועם זמני השקיעה, כאשר אנחנו חושפות אותה לאור כחול לאחר השקיעה המערכת ההורמונלית שלנו היא הראשונה להיפגע. כאשר אנו בוהות סנטימטרים אחדים מהפנים שלנו לאחר שעת השקיעה במסכים השונים אנחנו פוגעות קודם כל באיכות השינה שלנו, כאשר זו אינה מספקת ישנה השפעה לרעה על זיכרון, יצירתיות, מערכת החיסון וגם על רמות הורמונים. כך ישנה רמה גבוהה של קורטיזול בגוף שלנו שפוגעת במצב הרוח שלנו, שהופכת אותנו לפחות נעימות לסביבה שלנו ובעיקר מנתקת אותנו מהטבע הפראי-נשי-יצירתי שלנו. 

פתרון שהוצע לי על ידי מורה רוחנית מדהימה בשם אפרת וולפסון ומצאתי אותו כיעיל וכמשתלב עם אורח החיים האורבני שלנו הוא להוריד אפליקציה לטלפון החכם שמודיעה לנו על זמן השקיעה המדויק לאותו היום, כך שניתן לשים לב להאט את הקצב ובמידה ואנחנו בבית לדאוג לעמעם אורות לבנים ולהחליפם בצהובים או בתאורה מעומעמת. במידה ואנו מחוץ לבית לאחר שעת השקיעה, אני מציעה להוריד אפליקציה שחוסמת אור כחול ולמעשה הופכת את המסך לעמום יותר (אנחנו קובעות באיזו מידה) כך שלא נהיה חשופות לסכנות האור הכחול. כך נוכל להביא לעצמנו, לביתנו ולילדינו איכות חיים טובה יותר וקרבה לטבע ולמחזוריותו. 

יומן מחזוריות- כן כן, קראת נכון. אני ממליצה לכל אוהבות הרשימות לכתוב בכל חודש בהתאם לשלבים השונים של המחזוריות שלנו (תוארו לעיל) ולמתנות שהם חובים בתוכם מסקנות מתאימות ואישיות. כך נוכל לעקוב אחר תהליך ההתפתחות שלנו במשך המחזורים הרבים.

תרגיל כתיבה זה לא בהכרח דורש זמן רב מיומנו, הוא יכול להיות במשך דקות ספורות וכמובן שגם יותר, הכל תלוי בנו ובלוחות הזמנים שלנו. חשוב שנקדיש לעצמנו כמה דקות במהלך הזמנים המקודשים הללו כדי להתחבר עם האלה הנקבית שנמצאת בתוכנו ונזכור שכל שלב נמשך יותר מיום אחד (פרט לביוץ) כך שחלון ההזדמנויות שלנו רחב ותרגיל זה לגמרי אפשרי. 

אני מאמינה שחשיבות תרגיל זה הינה עצומה, יש לו יכולת לחבר אותנו למעגליות הנשית החודשית, לאפשר מעקב אחר ההתפתחות שלנו, לחבר אותנו לטבע הנשי שלנו ויותר מזה לאפשר לנו לחוות את עצמנו כרב-גוניות לאורך החודש וכמעגליות, לאהוב את עצמנו ואת הנשיות שלנו על כל צדדיה ולחוות את המחזור החודשי (כולל הווסת) באופן שונה ממה שאנחנו רגילות. באופן מקבל, אוהב, נעים ויותר מכל מחובר לשורשים הנשיים העמוקים ביותר השוכנים ברחם שלנו. את יומן זה את יכולה להכין בעצמך או לרכוש אצלי. 

לוח מחזוריות- ניתן להתחבר לאנרגיית הלבנה ותוך כדי תרגול להגיע לסנכרון עם המחזוריות שלה על ידי שימוש בלוח זה. ההשפעה תהיה שונה מאישה לאישה אך יצירת לוח זה מאפשרת לנו לעקוב אחר המחזורים שלנו ולבחון האם הם מאוזנים עם אנרגיית הלבנה וכיצד הרגלים שונים משפיעים על כך. 

למשל ישנן נשים שיקבלו ווסת במולד ירח וישנן נשים שיקבלו את הווסת דווקא בירח מלא וכדומה, מרתק לחקור את הגוף שלך וכיצד היא מסונכרנת עם מחזור הלבנה ומשתנה על פני המחזורים.

 לוח זה ניתן לרכישה דרכי או שאת יכולה ליצור אותו בעצמך, כל מה שאת צריכה לעשות הוא שרטוט של טבלה חודשית ובה לכתוב את מצבי הלבנה באותו החודש (ניתן להיעזר באפליקציה מתאימה), לתעד את שלבי המחזור שלך ולקבל תמונה מעמיקה על הקשר שלך עם המחזוריות הנשית הטבעית. 

אני ממליצה לבחון כיצד תזונה, קיום פעילויות שאת אוהבת, צמצום אכילה מאוחרת וחשיפה למסכים הפולטים אור כחול לאחר השקיעה משפיעים על הסנכרון בין המחזוריות שלך לבין מחזוריותה של הלבנה ודרך כך לחקור את הנשי-הטבעי ששוכן ברחמך. 

תחבושות רב פעמיות מכותנה אורגנית- במשך זמן רב הורגלנו לחשוב כי דם הווסת הוא מלוכלך ומגעיל, בזכות תפיסה זו תעשיית ההיגיינה הנשית (שימי לב לצמד המילים) מתוחזקת היטב. עם זאת, ישנם לא מעט מאמרים המעידים על ההשפעות השליליות שיש לתחבושות חד פעמיות ובמיוחד לטמפונים על הבריאות האינטימית שלנו. 

השפעות אלו הן מגוונות מאוד אך ניתן לומר באופן כללי כי במוצרי ההיגיינה החד פעמית ישנם חומרי ספיגה, חומרי הלבנה ובישום ושהם מיוצרים מסיבים סינטטיים לא טבעיים שעוברים תהליכים כימיים וכי הדבק שמוצמד לתחתונים (במקרה של תחבושת) הוא סינטטי ואוטם את המקום המזיע ביותר בגוף האישה דבר שיכול להוביל לתופעות רבות כמו גרד, פטריות, זיהומים וכדומה. 

כמו כן, גם הטמפון עשוי מסיבים סינטטיים הפוגעים בבריאותו של הנרתיק ועלולים לגרום ליובש, לדלקות חוזרות ונשנות, לגרד, לריח רע ולתופעות לא נעימות שונות נוספות. אני מזמינה אותך לעשות ניסוי שיראה לך כמה הטמפון אינו בריא לאיבר האינטימי שלנו. הניחי טמפון בקערה עם מים קרים ושימי לב כיצד סיבים מתפרקים ממנו, סיבים אלו נשארים בנרתיק שלנו וגורמים לנזקים בריאותיים שונים כמו שציינתי לעיל. 

חשוב לי שתדעי שיש אפשרות הרבה יותר בריאה, זולה ואקולוגית שתאפשר בריאות לאיבר האינטימי ביותר שלך וחיבור למחזוריות הטבעית שלך. אני ממליצה להשתמש בתחבושות רב פעמיות מכותנה אורגנית, תחבושות אלו הינן טבעיות לחלוטין, נושמות ואינן מכילות "בושם". 

דם הווסת שלנו בצורתו הטבעי אינו בעל ריח חזק אלא המגע הכימי שלו עם חומר הבישום שנמצא בתחבושות החד פעמיות יוצר ריח חזק מאוד שגורם לנו להאמין כי הווסת שלנו "מסריחה" ולצרוך תחבושות נוספות. נשים שעברו להשתמש בתחבושות רב פעמיות מדווחות כי ריח הדם שונה לחלוטין ממה שחשבו ושההרגשה הרבה יותר נעימה ואף שתופעות שונות כמו דלקות נשנות בנרתיק, ריח רע וגרד הופחתו ובחלק מהמקרים נעלמו לחלוטין.

 תחבושות כותנה אלו ניתנות לכיבוס בצורה קלילה כאשר השרייתם במים קרים מוציאה מהן את רוב הדם וכביסה עדינה משלימה את העבודה. בעזרת תחבושות אלו אנחנו יכולות להתחבר במידה רבה יותר לגוף שלנו ("נפש בריאה בגוף בריא") ולנפץ מיתוסים לגבי דם הווסת שלנו. במידה ואת נרתעת מדם הווסת שלך אני מזמינה אותך לבצע ניסוי נוסף שאליו נחשפתי, בווסת הבאה שלך אספי כמות קטנה מדם הווסת ומהלי אותה במעט מים. לקחי שני עציצים והשקי אחד מהם עם דם הווסת ועקבי אחר קצב התפתחותם, את תיווכחי לדעת שדם הווסת בריא לצמחים ואפילו מזין אותם ומחיה אותם, זה יכול להיות מעין טקס החזרת הדם לאמא אדמה וחיבור לנשיות המעגלית המקודשת שלנו. 

 

"נשים רבות שעברו להשתמש בתחבושות בד מדווחות על שינוי בגישתן כלפי הווסת, ובעקבות זה שינוי והקלה בתקופה שלפני הווסת, לקיצור ימי הווסת, עוצמת הדימום והכאבים. הדבר נובע מהמעבר מתחבושת חד פעמית או טמפון שבתום השימוש משליכים לאסלה או לפח ואין צורך לגעת להריח לראות כחלק מתהליך ההדחקה. למשהו שרואים, נוגעים בקיצור לא מתכחשים ולא זורקים לפח ושוכחים על מנת  לחולל את השינוי מחדש יש צורך להתחיל בילדות שלנו המקבלות את הווסת ולהכניס אותן לעולם הנשי בשמחה ובהדרכה חיובית. יש אימהות המציינות את קבלת הווסת של הילדה באירוע מיוחד כמו קניית זוג עגילים, הליכה יחד למסעדה, קניית תחתונים אדומות, וטקסים שונים.
זהו המפתח של הבנות לעולם הנשי, דבר שישפיע על כל מהלך חייהן ותפיסתן לגבי הווסת, הריון, לידה ועל נשיותן בהמשך." (מתוך אתר כותנה המייצר תחבושות רב פעמיות אורגניות).

סיכום

נשים שמחוברות לרחם שלהן ומקשיבות לרחשיה מתחילות להיות מסונכרנות עם מחזוריות הלבנה כאשר החיבור משתנה מאישה לאישה. הלבנה מלמדת אותנו כנשים לחיות בהרמוניה עם עצמנו, הטבע והבריאה. היא מלמדת אותנו תהליך מעגלי מהו, מתי העת להרפות ולהתרוקן מדברים שלא נחוצים לנו, מתי העת להתכנס פנימה, מהו הזמן המדויק ביותר ליצירה ולתהליכים ומתי אנו נמצאות בשיא שלנו. 

ניתן לרכוש את הספר באתר בקישור: https://bit.ly/3EktBMm


 

x

#{title}

#{text}

#{price}